Systém převrácené třídy dorazil do Česka

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Převrácená třída je překlad anglického pojmu “flipped classroom”. Někdy bývá nazývána jako invertovaná třída. Název vypovídá o novém způsobu výuky, který s sebou přináší. V některých zahraničních státech se již poměrně dobře uchytil, v Čechách se tento způsob výuky rozbíhá. Na konci března budou zahájeny tzv. dobrovolnické překladatelské maratony, kdy se budou překládat tisíce výukových videí z Khanovy akademie.

Khanovu akademii založil Salman Khan, který na tento způsob výuky přišel prostřednictvím osobní zkušenosti: protože byl daleko od svých neteří, které potřebovaly doučit matematiku, rozhodl se jim natočit a posléze nasdílet videa, kde bude daný matematický problém vysvětlovat. Neteře byly z takového způsobu doučování nadšené. Kdykoliv něčemu nerozuměly, mohly si video přetočit nazpátek nebo ho zastavit, když potřebovaly více času na spočítání příkladu, atp.

Podpora převrácených tříd od Billa Gatese

Khan se tedy rozhodl této aktivitě věnovat hlouběji a svým neteřím posílal další a další videa. Časem se ukázalo, že i jiní uživatelé si video s jeho výkladem pouští. Jeho aktivity si všiml i Bill Gates, který  pouštěl jeho videa svým dětem a později začal jeho činnost podporovat. Přidali si i další podporovatelé, kteří byli nadšeni myšlenkou nového způsobu učení.

A Khanova akademie byla na světě. Z původní výuky matematiky se výuka rozšířila i do dalších desítek oborů. Již bylo natočeno přes 3 000 videí, která jsou volně dostupná. Součástí videí jsou, kromě vysvětlování dané problematiky, testy, které jsou skvělým nástrojem pro učitele, který ihned vidí, jak na tom jednotliví žáci jsou. V čem chybují a kde potřebují ještě posílit.

Co je to převrácenost třídy?

A včem tkví "převrácenost třídy"? Jednoduše v tom, že si žáci výklad k probírané látce mohou pustit kdekoliv, kdykoliv a na jak dlouho chtějí. Výklad neposlouchají ve třídách. Významným principem takového vzdělávání je individuální přístup, neboli možnost přizpůsobit si výuku vlastním potřebám, a dosáhnout tak svých maximálních možností. Taková videa si může v lepším případě natočit učitel sám a nebo může využít jiných zdrojů. A co se děje během výuky ve školách?

 • učitel může pomáhat studentům, kteří něčemu neporozuměli (učitel si to již předem zjistil z výsledků testů)
 • žáci si upevňují své znalosti pod přímým vedením učitele
 • učitel může žákům zadávat úkoly k procvičování (místo domácích úkolů), atp.

Na tomto přístupu k výuce je kritizováno zejméno to, že se vlastně jedná o tradiční výuku, tedy o přenos informaci od učitele k žákovi, která se liší pouze formou. Dále pak, že nelze zaručit, že každý žák si bude ve svém volném čase výuku pouštět. Je proto nezbytné navázat úzkou spolupráci mezi učiteli, dětmi a rodiči.

Někteří zastánci "převrácené třídy" tvrdí, že je důležité navázat mezi učitelem a žákem důvěrný vztah, že právě tento typ výuky je postaven na osobním přístupu učitele k žákovi. Je proto nezbytné, aby si výklady natáčeli sami učitelé.

Systém převrácené třídy dorazil do Česka patří do témat
 • nově pavelec 19.03.2013 18:24:39

  mě to moc chytré nepřijde,mám momentálně 3 děti na školách-základka,střední a vysoká,takže mohu srovnávat
  Myslím že tech změn v našem školství je až až a hlavně časově rychlém spádu,,co platilo loni letos je úplně obráceně.U nás se pořád jen něco zkouší a to nejen ve školství,tím se nadělají jen zbytečné zmatky a problémy,vezměte si např.S karty,registrace řidič.,souhlas obou rodičů u lékaře dítete......a tohle je to samé,něco se s humbukem zavede aby se po krátké době přišlo na to že je to nesmysl a zase se to zruší a nahradí jiným pokusným prvkem ....

  • Re: nově aldy 02.08.2013 09:57:05

   plně s vámi souhlasím

 • Záleží na učiteli Václav 25.03.2013 14:43:23

  Mívali jsme ve střední škole vynikajícího učitele dějepisu pana Bastla. Půl hodiny vyprávěl tak, že jsme ani nedutali. Před tím stačil půlku třídy přezkoušet. Všichni si na hodinu museli připravit otázky a samozřejmě i odpovědi. Po příchodu do třídy postavil polovinu studentů ke zdi, druhá kladla otázky. On rozhodoval, kdo bude odpovídat a také známkoval, někdy i ty, kteří otázky kladli nebo si je nepřipravili. Nezapomenu na něho nikdy i když už se dávno na nás dívá z pedagogického nebe. Dej mu pánbůh věčnou slávu

 • chudák Komenský sinai 24.03.2013 14:45:51

  ten musí v hrobě rotovat.Ano udělat z dětí tupce a nevzdělance,aby potom národy byly stále více manipulovatelné...

 • Lenka 24.03.2013 10:02:46

  A za jak dlouho bude všech třídách "učit" nekvalifikovaný "učitel" ? A bude po problémech s platy. Opravdu většina dětí školou povinných prahne po vzdělání tak, že bude studovat sama doma? Takové děti znám spíš na vysoké škole.

 • převrácená jiřina 20.03.2013 11:52:50

  my jsme vůbec stát celý převrácený
  u nás je vše vzhůru nohama hlavně zdraví rozum
  a se zvrácenou politikou tak co ještě nedělat vetší bordel už v tak zabordelařeném školství že?

 • převrácená třída marie málková 16.03.2013 15:04:29

  Líbí se mi, že při takovém přístupu a vztahu žáka a učitele, by konečně nebylo v zájmu učitelů nachytat žáka nepřipraveného. Každý člověk chápe různě rychle a taková výuka je řešení.

  • Re: převrácená třída štěpán žalud 18.03.2013 20:01:04

   určitě zajímavý alternativní způsob výuky. Mám však připomínku, jako učiteli by mi vadilo, že nemohu reagovat během výkladu na dotazy studentů a přizpůsobit jej. Jinak normální učitel nikdy nemá zájem nachytat studenta nepřipraveného...

   • Re: Re: převrácená třída Mirek 20.03.2013 06:48:45

    90% mych ucitelu teda nepatrilo mezi normalni.....

  • Re: převrácená třída veronika iblová 17.03.2013 16:50:40

   Souhlasím s Vámi, taky mi přijde dobré, že tento systém výuky hledí na potřebu vzdělávat se jako na lidskou přirozenou součást. A ne jako na něco, co se člověku musí vnutit.

   • Re: Re: převrácená třída zdenek 19.03.2013 11:04:50

    to snad nemyslíte vážně??? Snědí spoluobčané mají vůbec takovou potřebu????

 • školství hujer 19.03.2013 18:29:58

  jo jo všechno co se kde objeví musí češi vyzkoušet ,jak debílci
  jako by nestačilo co vymyslí naši politici tupé zákony,novely zákonů,další novelizace


Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku