Školáci a nedostatek vitamínu D - ohrožuje imunitu, soustředění i paměť!

Právě v tomto mlhavém období, v době chřipek a nachlazení, kdy organismus brzy spotřebuje své zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v letních měsících, bývá jeho hladina v těle nejnižší. Podle nedávné studie Státního zdravotního ústavu má jen třetina českých dětí vitamínu D v těle dostatek.

Jak tedy nedostatek tohoto vitamínu působí na děti a jak se může začít projevovat? Se školou začíná spousta každodenních povinností, zájmových kroužků, zkrátka různých forem všestranného vytížení. Pod tíhou požadavků pedagogů, trenérů i rodičů tak děti čelí vyšší míře stresu.

Vitamín D doplníme díky zdravému stravování - dopřejte dětem častěji ryby!

Nové poznatky naznačují, že vitamin D není jen důležitou součástí obranyschopnosti organismu, ale pomáhá i k udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek tak může vést v některých případech až k onemocnění srdce a různým kardiovaskulárním potížím. Nejpřirozenější prevencí a obranou je samozřejmě pestrý jídelníček s dostatkem vitamínů a minerálů, především z čerstvého ovoce a zeleniny. Konkrétně vitamín D však najdeme převážně v tučných rybách a v rybím oleji. Tvorbě vitamínu D z tuků napomáhá, jak známo, sluneční svit, ten však v období podzimu a zimy často chybí. Právě častější konzumace tučných ryb a rybího oleje tak může být vhodnou alternativou k doplnění vitamínu D.

Lžička rybího tuku denně - posílí srdce, kosti, mozek i imunitu

Předpokládá se, že cílené doplňování vitamínu D může působit preventivně i léčebně na celou řadu onemocnění, včetně srdečních, viz výše. Nové poznatky ukazují i jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Je důležitý především pro kosti – proto také kojenci od narození musí denně užívat kapku vitamínu D, je to prevence před křivicí páteře. Dostatek vitamínu je vůbec důležitý pro vývoj kostí a pomáhá předcházet osteoporóze, udržuje kosti silné a zdravé. Lžičkou oleje denně navíc pomůžeme dětem ke zbystření mozku, ke zlepšení paměti i k lepší koncentraci, kterou v těchto dnech často negativně ovlivňuje únava. Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které napomáhají k celkovému správnému rozvoji mozku a podporují jeho činnost.

Rybí tuk může dětem i chutnat!

K zajištění potřebného množství vitamínu D a omega-3 mastných kyselin přitom stačí každodenní konzumace jedné čajové lžičky rybího tuku. Máte-li strach, že užívání rybího tuku bude pro vaše dítě znamenat chuťové trauma, máme dobrou zprávu. Rybí olej je dnes už na trhu i v daleko příjemnějších příchutích, obvykle v ovocné verzi. Rybí tuk s těmito příchutěmi tak může být zejména pro děti vhodnou alternativou.

Dokáže rybí tuk prodloužit život?

Zdroj: Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity, Vitalia.cz, Parlamentnilisty.cz

Foto: Pixabay.com

Školáci a nedostatek vitamínu D - ohrožuje imunitu, soustředění i paměť! patří do témat

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku