Přečti mi pohádku

V dnešní době plné počítačů, televizí, mobilních telefonů a další elektroniky ubývá společných chvil s rodinou. Čtení se posouvá hodně dozadu, přitom pouto, které se vytváří mezi rodiči a dětmi při čtení, je nevymazatelné. Pokud chceme, aby z našich dětí vyrostli moudří lidé, je vhodné jim hodně číst.

Čtení děti učí a vychovává

Pohádky mají svůj vlastní svět. Některé jsou nadpřirozené a neskutečné, vystupují v nich víly, kouzelníci, čarodějnice, loupežníci, mluvící zvířátka, princezny a princové... Je také řada pohádek, kde nenajdeme nic mystického ani začarovaného, je v nich líný Honza, Popelka, hloupý král, zlá macecha nebo mazaný krejčí.

Pohádka pro děti slouží jako zásobárna znalostí o světě kolem nich. Děti se jejich prostřednictvím učí, jak to na světě chodí. O boji dobra se zlem. O tom, že dobro nakonec vždycky zvítězí, i když musí překonat spoustu překážek. V příbězích jsou ukryté typické mezilidské konflikty, chování lidí.

Pohádky pomáhají naše nejmenší vychovávat, protože v nich jsou různá morální ponaučení. Někteří lidé mají pocit, že vzhledem k tomu, že pohádky vždycky skončí dobře, se z nich dítě nenaučí, jak to chodí v reálném životě. To je však velký omyl.

V příbězích hrdina musí překonat různá protivenství, musí prokázat statečnost, píli, poctivost, trpělivost a také čistou lásku a pak dojde kýženého cíle. Tím se děti učí překonávat různé překážky, něco dokázat a zvládnout, vydržet a být dobrým.

Významným přínosem čtení dětem je již zmiňované upevňování pouta mezi rodiči a dětmi.

Kdy začít číst

Již ročním dětem se dají číst jednoduché a krátké pohádky. Je dobré si s dětmi nejprve knížky prohlížet, ukazovat si v nich obrázky, číst říkadla a poté teprve začít s pohádkami. Nejlépe o nějaké oblíbené postavičce, třeba příběhy o Krtečkovi. Krátké říkanky jsou dětem srozumitelné a děj činí jednodušším.

Předškolákovi pořídíme už nějaké klasické pohádky a školáci ocení příběhy s delším dějem. Pokud dítě pohádka nebaví, nebudeme je nutit k poslouchání. Prohlížet si knížku je dobré, když má dítě dobré rozpoložení, ale také když se chce rodičům. Není nezbytné číst dítěti jenom večer. Když si rodiče najdou čas v jinou denní dobu, navíc tehdy, kdy se dítě lépe soustředí než před usnutím, je to ideální.

Čtení je radost, mělo by přinášet potěšení a k tomu přispívá vlastní výběr knížky. Rodiče by se měli postarat, aby měly děti v knihovničce různé tituly na výběr a nechat je, ať si samy vyberou, kterou knížku chtějí zrovna číst.

Pokud se nevyznáme v nabídce dětských knížek, je dobré nechat si poradit od jiných rodičů, které již mají více zkušeností. Není dobré knížku vybírat jenom podle ilustrací, protože jsou kolikrát krásně nakreslené, ale kniha je nekvalitní obsahem. Samozřejmě můžeme narazit i na opačný problém, kdy je kvalitní čtení doprovozeno nevkusnými, kýčovitými obrázky.

Pokud chceme, aby děti měly rády nejen pohádky, ale knížky vůbec, je dobré jim číst každý den. Knížky by měly být pro děti lehce dostupné. Ke každým narozeninám či svátku by mělo dítě dostat alespoň jednu knihu.

Přečti mi pohádku patří do témat
 • Evka 21.06.2016 14:28:52

  lidi, prosím jakou mám pouštět pohádku dětičkám před spaním? vůbec nevím. do teď jsem četla a to nebyl problém, ale jak se má pouštět tak fakt netuším.. poradíte?

  • Re: Margita 22.06.2016 10:32:43

   na youtubku je hodně pohádek, tam si určitě vybereš, nebo teda děti si určitě vyberou ;) tam bych se toho vůbec nebála... internety jsou už v dnešní době plné všeho, i pohádek :)))

   • Re: Re: ivona 25.06.2016 22:35:54

    souhlasím s váma že na internetu a obzvlášť na youtubku je hafo pohádek, ale stejně jsou nejlepší pohádkové kanály pro děti, tam je hodně pohádek a hezkých...

  • Re: Blažka 24.06.2016 11:53:35

   tady se koukni na pohádky vje jich tamhodně,https://www.youtube.com/c/dingycz takže myslím žeby sis tam mohla s přehledmpro dětičky vybrat pohádku,takže snad to pomůže...

 • pohádky Markéta 23.05.2016 11:02:17

  souhlasím s tím že dítě by si mělo říct to co ho baví a na to by se taky mělo koukat, ale ono je to těžké když už je to skoro všechno ohrané...

  • Re: pohádky Klárka 24.05.2016 11:14:40

   já pouštím pohádky už jenom z DVD, ale ty už mají děti ohrané, tak jsem pomalu ale jistě přešla na youtubko, a tam je toho hodně co k pouštění, tak tam to teď frčí moc hezky, ještě že to youtbe je

   • Re: Re: pohádky Barbora 25.05.2016 19:05:01

    tady jsou moc hezké pohádkyhttps://www.youtube.com/c/dingycz tak třeba vás budoumaminky inspirovat a nebotřeba je budete dětempouštět ;)

    • Re: Re: Re: pohádky Míša 26.05.2016 16:28:16

     třeba statečná autíčkajsou mco super, tady tyhttps://www.youtube.com/watch?v=D-V_DRqfBK0 to se u nássjíždí pořád dokola... :)takže to by se mohlo líbit

     • Re: Re: Re: Re: pohádky Jitka 20.06.2016 13:00:59

      super že na tom youtubku je dost videíí pohádkového ražení, takže tam je pořád z čeho vybírat...

 • pro děti Silva 21.05.2016 14:04:09

  nejlepší je když si dítě samo vybere pohádku kterou si chce pustit nebo kterou si chce nechat přecíst... tak je to nejlepší a má to tak být ;) teda podle mě

 • pohádka Lenka 30.04.2016 09:04:42

  já jsem nejdřív četla pohádky dětem na dobrou noc, ale pak si začali sami říkat o hranou, jakože v televizi a to už pak byl docela problém sehnat nějakou takovou pohádku pro menší... máte nějaké tipy?

 • pohádky Erika 29.04.2016 10:06:31

  taky by to chtělo nějakou inspiraci v rámci pohádek, je to úlet kolik toho je a kolik z toho je kvalitních :/

 • Málka 28.04.2016 15:15:53

  náš Ivošek kouká tady naten kanálhttps://www.youtube.com/c/dingycz a jsou tam super pohádky,sem tam kouknu s ním a je toparáda...

 • pohádky Petra 26.04.2016 19:36:36

  Deniso!!! a vy nečtete pohádky dětem? myslím si že čtené jsou potřeba a neměly by být uplně vypuštěny a nahrazeny filmem, nebo animákem... to mi přijde dost...

 • pohádka Denisa 25.04.2016 15:32:09

  prosím vás maminky, víte některá z vás o nějakých dobrých pohádkách na koukání? třeba na internetu nejlépe? doma už nevíme co máme pouštět...

 • Po porodu Jana 19.04.2012 15:15:50

  Ahoj maminky Aktuálně řeším svoji postavu. Kamarádka mi poradila Bodyter, ale nějak moc nerozumím tomu jak to funguje. Má s tím některá zkušenosti? Píší, že je to dobré na poporodní stavy.Nejbližší salón, kde to dělají jsem našla tento http://bit.ly/Hjr81l

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku