Poprvé do mateřské školy

Zápis už máte za sebou a nyní si užíváte posledních dnů se svým dítětem doma? Každá maminka i dítko mají obavy z nástupu do mateřské školy. Kladete si i vy otázky, co vše vás čeká? Nástup do školky není nic hrozivého, naopak pro dítě může být velkým přínosem a pro rodiče i úlevou.

Blíží se 1. září a velké množství dětí čeká pořádná změna. Některé děti jdou poprvé do školy, některé do školky. Většina dětí se těší na nové kamarády, nové hračky, na paní učitelky a jsou zvědavé, co zajímavého je čeká.

Pro maminky je to velký stres, ale zároveň i úleva, když jejich děti nastupují poprvé do mateřské školy. Po letech, kdy byly pohromadě doma, jdou maminky opět do práce a děti začínají být samostatnější, rozvíjejí se a učí nové dovednosti.

Většina maminek se sama sebe ptá, jestli ta její holčička nebo chlapeček zvládá všechno, co by měl při nástupu do školky umět, a jestli to nemají své dítě rychle naučit.

Co by mělo dítě při nástupu do školky umět

 • dítě by mělo mít nastavený spací a stravovací režim. Zjednoduší mu to ranní vstávání, přizpůsobí se době svačiny a oběda, či spánku po obědě
 • dodržovat zásady hygieny
 • jíst samostatně příborem nebo lžící a pít z hrnečku
 • nepomočovat se do plen
 • alespoň částečně se umět obléknout, menším dětem paní učitelky vždy pomůžou
 • umět si říct, že potřebuje na toaletu
 • umět se vysmrkat
 • požádat o pomoc a poděkovat
 • pozdravit a rozloučit se
 • umět poznávat a pojmenovat věci, aktivity

Cíle mateřské školy

Většina rodičů je nervózní, když jejich ratolest neumí odrecitovat básničku nebo namalovat jednoduchý tvar, jako to dokáže třeba sousedovo stejně staré dítě. Ale rozdíly ve schopnostech mezi takto malými dětmi (kolem třetího roku) jsou naprosto normální a není třeba propadat panice, když naše dítě umí míň než jiné.

V mateřských školách se děti tyto umělecké, ale i jiné dovednosti většinou rychle naučí. Duševní vývoj a rozhled dítěte se již po několikaměsíčním pobytu ve školce velmi urychlí. Školky neplní pouze tu viditelnou funkci pohlídat dítě, když jsou jeho rodiče v práci, ale v první řadě mají za úkol děti vychovávat a učit je všemu, co by v tomto věku měly znát a umět.

Každá školka má jiné přednosti a jiný seznam aktivit, avšak společným cílem mateřských škol  je uvést děti do reálného života, rozvíjet osobnost každého z nich, umět ho naučit spolupracovat, zařadit se do kolektivu a umět se v něm pohybovat.

Dětem velmi pomůže vstřícná, spravedlivá výchova rodičů. Nezapomínejte, že komunikace je pro dítě to nejdůležitější. Povídejte si s nimi, vyprávějte jim, nechte vyprávět děti a samozřejmě čtěte jim.

Byť je pro vás těžké po letech strávených doma dát své děti do školky, navíc když některé pláčou a nechtějí se od maminek odloučit, věřte, že po pár dnech si většina dětí ve školce zvykne, najdou si kamaráda a rády s vámi budou sdílet aktivity, které ve školce společně dělali.


Jaké jsou vaše zkušenosti s nástupem dětí do školky?

Poprvé do mateřské školy patří do témat
 • omluva Káťa 21.11.2011 15:24:31

  omlouvám se,ale nějak mi to tady nebere mezery.děkuji

 • poprvé do školky Káťa 21.11.2011 15:23:08

  Dobrý den..upřímnězávidím všem kdo nemají seškolkou problémy:Malejnastoupil ve třechletech..uměl seoblékat,slušně jíst abýval velice veselý a nikdynemarodil.Již rok každéráno absolvujeme příšernéchvíl,e ranníhovstávání,plakání,přemlouvání.Po měsíci po nástupukdyž se stalo,že mne paníučitelka pozdravila..se malejkterý ji jen uslyšel napnuljako luk a celou mnepozvracel.Vyměnili jsme sicetřídu,ale jeho nechuť senezměnila.U pana psychologajsme byli vícekrát-kluk jezcela normální..ovšem jájiž brzo nejspíš nebudu.MocVám všem co máte v pohoděškolku to přeji a závidím.

 • školka kulimirka 26.12.2010 23:21:21

  měla jsem strach ale vše až na nemocnost v pohodě

 • školka novina 20.12.2010 13:52:11

  Když jsem vedla poprvé kluka do školky, tak jsem taky bulila a on byl naprosto v pohodě, jen mi zamával a říkal : a přijdˇpro mě po o, jo? Řvala jsem ještě venku, že jsem svoje dítě "odložila" ...Chodil do školky moc rád, líbila se mu slečna učitelka...

 • dotaz na mluvení lucie 07.10.2010 11:40:38

  Prosím,jak je to s mluvením,musídítě umět mluvit když jde do školky, vše naznačuje-na záchod,hlad,umýt ruce-vše si řekne neverbálně, má dg adhd, ale v kolektivu dělá vše s dětmi.nemám v místě možnost speciální školky. Děkuji

 • školka administrator 26.08.2010 13:15:43

  Nás to čeká poprvé ve středu,už teď vím, že budu bulet víc než malá:-)

  • Re: školka administrator 01.09.2010 12:19:32

   Dobrý den, taky jsme bulela jak mi ten můj prcek vyrostl z miminka :-)

 • Školka Emilka 26.08.2010 10:40:58

  Zkušenosti mám ty nejlepší. Měla jsem nervy několik týdnů dopředu, pobrečela jsem si, když jsem tam děti vedla, a ony neuronily ani slzičku a od počátku byly naprosto nadšené.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku