Pomočování dětí

Pomočování dětí školního věku není zdaleka tak vzácný a neobvyklý problém, jak se může zdát, což by vám pravděpodobně potvrdil každý pediatr. Pokud čelíte této nepříjemné skutečnosti i v případě vašeho dítěte, možná se vám bude hodit pár informací.

Porucha schopnosti udržet moč ve věku, kdy už by děti měly svůj močový měchýř ovládat, se nazývá enuréza. U denního pomočování je tato hranice kolem třetího roku, noční pomočování může přetrvávat do pěti let.

Noční pomočování se může projevovat různě, od slabého samovolného úniku moči až po úplné vyprázdnění močového měchýře do postele třeba i několikrát za jedinou noc. Ani v tomto případě však není pomočování považováno za důsledek duševní poruchy a rodiče by rozhodně neměli propadat panice např. při občasném pomočení, (třeba po předchozím stresovém prožitku), což se podle odborníků za enurézu nepovažuje.

Kdy je nutné vyhledat odborníka?

Dítě většinou začíná pomalu ovládat své vylučovací ústrojí v době mezi 2. – 3. rokem věku, kdy se také pokoušíme naučit jej chodit na nočník a přestat používat pleny. Všechno však vyžaduje svůj čas a hlavně trpělivý přístup.

Pomočování se považuje za normální do zhruba pěti let věku dítěte. Jak už bylo řečeno, příčinou nebývá samotný psychický stav, ale přehlížením tohoto problému a oddalováním jeho řešení může nakonec k psychickým problémům opravdu dojít. V tomto věku dítěte je proto nutné situaci sledovat a o všem se včas poradit s odborníkem.

Příčiny a léčba pomočování

Příčina pomočování může být například zánět nebo porucha funkce močových cest, nedostatek určitých hormonů, nervové onemocnění vedoucí k hyperaktivitě, ale i dědičnost nebo nesprávná výživa. Vznik psychického problému bývá teprve důsledkem.

Dítě neschopné ovládat své vylučovací ústrojí je vystavováno stresu ve chvíli, kdy si tento problém uvědomí. Tento často se opakující faktor může vést až k pocitům méněcennosti a sociálnímu handicapu.

Léčba bývá dlouhodobou záležitostí a vyžaduje velmi trpělivý a systematický přístup k dítěti, vzájemnou spolupráci rodičů a lékařů. Spočívá v zavedení určitých pravidel, jako je upravení návyku přísunu tekutin, a dále podávání léků na snížení produkce moči v nočních hodinách, a podobně.

Neméně důležitá je psychická podpora dítěte. Rodiče by dítě za pomočování rozhodně neměli trestat nebo mu vyčítat, že jim přidělává práci s praním a povlíkáním. Dostali by tak své dítě do začarovaného kruhu psychických problémů.

Enuréza bývá často zaměňována s pojmem močová inkontinence. V tomto případě jde však většinou o dočasný, krátkodobý problém a je často důsledkem aktuálního zdravotního stavu pacienta. V případě jakéhokoliv podezření se informujte u svého dětského lékaře.

 

Měli jste vy nebo vaše dítě problémy s pomočováním? Jakým způsobem jste se léčili?

Pomočování dětí patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku