Po prázdninách do lavic aneb jak se prokousat začátkem školního roku

Jednou z možností, jak dítě na vstup či návrat do školy dobře připravit, je společná a svědomitá příprava na nadcházející školní povinnosti. Můžete jít například společně nakupovat školní pomůcky, které si dítě s vaší pomocí rádo vybere samo.

Nemusí jít hned o celou školní výbavu, ale už ten fakt, že necháte dítěti volnou ruku ve výběru penálu, aktovky či sáčku na přezůvky může dítě velmi pozitivně naladit a motivovat.

Škola jako běžná součást života

Už od začátku školního roku by dítě mělo pozitivně vnímat propojení školy s běžným životem. V těchto dnech ještě nebývá výuka tak náročná, následující víkend proto můžete věnovat třeba společnému výletu na nějaké významné místo, o kterém se dítě bude brzy učit ve škole. Podobně může zafungovat jednoduchý domácí pokus, který zvýší zájem malého žáka o fyziku, přírodovědu apod.

Klíčem je komunikace a společná příprava do školy

Osvědčené je i průběžné povídání si s dětmi o škole. V něm by se měla odrážet rodičovská zvědavost a zájem, ne viditelné obavy a pravidelná nervozita z toho, co se ve škole dělo a zda mělo dítě vše v pořádku. Při povídání o škole pak není dobré určité dětské obavy zlehčovat a přehlížet, ale spíše pomáhat dítěti je překonávat.

Základem pro každé dítě je také vhodný výběr svačinek. S jejich přípravou vám poradíme v článku Zdravější školní svačinky.

Nejen malé děti, ale i vysokoškoláci mohou trpět počáteční úzkostí z neznáma

Také vstup na vysokou školu je v mnohém velkým krokem do neznáma a první rok na studenty čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, profesoři a jejich přístup k výuce i studentům. Aby aklimatizace v novém školním prostředí proběhla rychle a bez problémů, je třeba se připravit. Sami studenti vysokých škol radí nepodcenit přípravu o prázdninách před prvním semestrem. Týká se to jak zopakování si středoškolského učiva, tak i seznámení se s prostředím školy. Velkou pomoc můžou poskytnout i informace od starších studentů a neváhejte využívat ani nabídky studentských organizací.

Jak nejlépe vyjít s pedagogy?

Učitelé jsou samostatnou kapitolou studentského života. Jak na ně? Podle rad a osobních zkušeností studentů někdy stačí opravdu málo, aby si o vás udělali pozitivní obrázek. Samozřejmě je to i naopak. Potíže vám může dělat i taková maličkost, jako je správné oslovování. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování, na tituly si jejich nositelé obvykle dosti potrpí.

A rada "mazáckých" studentů na závěr? Ačkoli studium není radno podceňovat, není dobré ani brát ho příliš vážně a neustále se stresovat. Rozhodně se nevzdávejte, pokud se setkáte s nějakým neúspěchem, ten potká dříve či později téměř každého.

Zdroj: kampomaturite.cz, School My Project

Foto: Pixabay.com

Po prázdninách do lavic aneb jak se prokousat začátkem školního roku patří do témat

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde
  • Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

  • Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku