Nemoc s nástupem do školky

Zdroj: Isifa/Thinkstock
V září nastoupilo vaše dítko poprvé do školky. Najednou je ale zpátky doma, a to dokonce v posteli a nemocné. A ne jednou, ale třeba každý druhý měsíc. Je to normální nebo se toho máte začít obávat?

Při pohledu na své smrkající a kašlající dítě si asi nejspíš říkáte, jak je tohle možné, vždyť do nedávna skoro nestonalo. Právě děti, které byly do tří let skoro zdravé, jsou ve školce mnohem častěji nemocné, než ty, které si některé nemoci prodělaly ještě před nástupem do školky.

Zvýšená nemocnost spojená s nástupem do školky je zcela běžným jevem, který je z určitého úhlu pohledu dokonce žádoucí.

Jedná se především o virová onemocnění, kterých může být i několik desítek. V drtivé většině se viry specializují na dýchací cesty – nosohltan, průdušky a nos. U dětí, které začnou chodit do mateřské školy, se počet prodělaných viróz až zdvojnásobí. Nicméně je to tak správně.

Nemoci posilují imunitu

Opak vede k neopodstatněnému šetření lidské imunity, což se může v následujících letech projevit oslabenou či jinak popletenou obranyschopností. Pokud ji nevycvičíme, nedokáže plnit úkoly, ke kterým byla zrozena.

Imunita se musí posilovat již od narození i za cenu skutečně prodělávaných nemocí. Důležité je každou nemoc dostatečně vyležet. Týden pro běžnou virózu je málo, ale bohužel kdo ze zaměstnaných maminek si může dovolit být doma déle. Imunitě je však potřeba dát delší čas, aby se dostatečně zocelila. Myslet si, že stačí být pár dní doma, je bohužel nemožné. Imunita se posiluje dostatečnou rekonvalescencí.

Jak posílit zdraví dítěte

Dříve tolik propagované otužování, není nic jiného než způsob, jak umožnit dítěti zdravě žít. Znamená to:

 • hodně pohybu na čerstvém vzduchu
 • vyvážená strava
 • čerstvé potraviny
 • dostatek bílkovin, minerálů, vitamínů a mikronutrientů
 • pravidelný a vydatný spánek
 • minimum ponocování
 • omezit sledování televize a počítače

Pestrou výživou s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, ale i červeného masa uděláte pro své dítě více než zakoupením kvantitou a kvalitou limitovaných preparátů. Jedině racionální stravou mu dodáte optimální poměr živin.

Další možností, jak minimalizovat nemocnost vašeho dítěte, je vakcinace. Složení vakcíny proti chřipce se každý rok mění, aby bylo v souladu s kmeny, které budou s největší pravděpodobností cirkulovat v dané sezóně. Očkování mohou podstoupit děti od šesti měsíců, mladiství a dospělí. Trvání imunity proti kmenům je obvykle šest až dvanáct měsíců.

Nemoc s nástupem do školky patří do témat
 • Edita 23.09.2015 21:09:45

  No, my jsme si museli také nějaké ty doplňky dokoupit, protože malá Marketa byla nemocná, jen co nastoupila do školky a já už chodím zase do práce. Vím, že je možnost vzít si na dítě paragraf, ale zase nechci vymeškávať, aby si zaměstnavatel nemyslel, že lžu. Dokoupili jsme si nějaké kapsle od lýsi a také olej pro Markétka, doufám, že jí to pomůže, protože upřímně už se mi nechce "sedět" doma mezi 4 stěnami. Byla jsem tam 3,5 roku.

  • Re: Mirka24 28.12.2015 20:49:25

   Edita prosím tě a pomáhá ti ten rybí olej? Také bych chtěla pomoci Erice, protože stále je nemocná a já fakt nemůžu chodit furt na OČR. Chtěla bych to zkusit, protože si neumím už rady a také jsme zkoušeli vitamíny i jiné doplňky a už mi zbývá jen ten rybí olej, tak bych zkusila třeba i tu lýsi, jen ať to pomůže, protože začínám být trošku více zoufalá.

 • Veronika40 16.02.2015 20:35:02

  My jsme nyní např. byli lyžovat. Chodíme také plavat a bruslit se. V neděli pravidelně chodíme na procházky :) Vařím většinou já, i když manžel umí vařit např. čínskou a mexickou kuchyni. Snažím se dostat do dětí i co nejvíce vitaminu C a hlívu nebo rybí olej. Na vysvědčení dostali děti výrobky od Lýsi- žvýkačky a divím se, že jim to i chutná :) Snažím se jim dát všechno, ale nepřeháním to. Musí si spoustu věcí zaslouží své snahou, aby byly v životě průbojné :)

  • Re: Markétka 09.03.2015 18:57:47

   Veroniko, tak to je super :) U mě zas oba chlapci chodí na fotbal a hokej :) I když ne vždy jim to vyjde, mají to spíš jako volnočasovou aktivitu a je to bomba :) Já si odpočinu a mohu zapracovat a oni zase se vyžívají ve sportu :) Vitamin C a Mg užíváme i my pravidelně každý den. Občas dáváme hlívu - pěstuji si ji v sklípku :) Hm, tak o Lýsi jsem ještě neslyšela, musím se podívat co to je, protože rybí olej bych také ráda u nás zavedla do provozu;)

   • Re: Re: Veronika40 20.04.2015 20:13:44

    Tak to máš řádně šikovných chlapců;) magnézium i céčko jsou určitě důležité, zvláště když je člověk zvyklý na stálý přísun;) No a Lýsi určitě doporučuji;) nedávno jsem si už koupila i jedno balení do práce, neboť stále zapomínám doma dát si tabletu, když jdu do práce, takže jsem si řekla, že si dám, když přijdu do práce a nebudu se stresovat;) Děti mají zase režim vždy večer, když jim chystám večeři, i když někdy strašně vymýšlejí :)

 • zuzana 29.07.2013 11:35:15

  A dáváte někdo dětem,co nastupují do školky něco předem??Myslím tím,abyste dopředu posílili imunitu. Chápu, že je to u většiny dětí normální, že po nástupu jsou časteji nemocné,ale pokud by jim mělo něco pomoct posílit imunitu, tak jdu do toho. Nemůžu si dovolit hned po nástupu zpět do práce, být každý druhý týden doma. bohužel babičky jsou na hlídání daleko. Máte s něčím dobré zkušenosti??

 • školka Evik 19.10.2012 16:25:44

  Loni jsme šli poprvé do školky no a jak to tak bývá, moc dlouho tam Nelča nepobyla. Za týden byla doma, pak týden ve školce a takhle dokola celý rok, ať jsem ji dopovala ovocem, kupila na ni šály, myla ruce atd. Před koncem roku jsem ji v lékárně koupila sirup stopbacil a od té doby je klid (klepu). Na obalu je napsane že je z bylinek, takže žádná chemie. To je si myslím dobrá zpráíva pro všechny maminky.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku