Máte doma leváka?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Téměř všichni jsme se jistě někdy setkali s lidmi píšícími levou rukou. Málokdo se při tom hlouběji zamyslel, co pro ně levorukost vlastně znamená. Jak se takový levák musel vyrovnávat s běžnými věcmi každodenního života? Co vše se musel naučit jinak? Jaké problémy mu náš svět, přizpůsobený pravákům, v dětství působil? Takové otázky nás většinou napadnou, až když naše dítě opakovaně bere pastelky, lžíci či nůžky do levé ruky, a my začneme tušit, že máme doma leváka.

Co způsobuje levorukost?

Vznik levorukosti úzce souvisí s rozdělením mozku na dvě hemisféry, přičemž platí, že pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla a levá zase pravou. Ač jsou hemisféry vzájemně propojeny, u většiny lidí se více vyvine jedna hemisféra a stane se dominantní. To má za následek, že člověk při běžných činnostech upřednostňuje používání jedné ruky, jedné nohy, ale i jednoho oka a jednoho ucha. Tak se z nás stávají praváci, nebo leváci.

V přírodě je samozřejmě máloco naprosto striktně rozděleno, a tak se může stát, že u člověka vznikne tzv. zkřížená lateralita, kdy mu dominuje např. pravé oko a levá ruka.

Teorií, proč levorukost vzniká, je několik. Odborníci se v zásadě shodují, že na počátku nebyla lateralita (tedy preference jedné strany) nijak zvlášť rozvinuta. Vyvinula se až mnohem později, když člověk začal provádět specializované činnosti, jako například lov, boj nebo řeč. Tak vznikl pravoruký svět. Přesto ale i v tomto světě už od pravěku existovali leváci.

Je tedy levorukost dána geneticky? Existují rodiny, u kterých je možné po určité linii vysledovat zvýšený počet leváků. Přesto se ale dvěma pravákům může narodit levák, ač v příbuzenstvu žádného nemají.  Jisté je však jedno, levákem se člověk už narodí.

Máme doma leváka?

To, že dítě používá při hře levou ruku, ještě nemusí nutně znamenat, že je levák. Levorukost není jistá ještě několik let po narození. Každé dítě prochází vývojem, kdy postupně střídá levou a pravou ruku, aby nakonec zjistilo, která je dominantní, tedy více šikovná.

Takové střídání rukou však nemusí nutně vypadat tak, že si dítě neustále předává pastelku či lžíci z pravé do levé. Výzkumy naopak potvrdily, že v prvních letech dítěte se pravidelně střídají období, trvající i několik týdnů, kdy dítě upřednostňuje pouze pravou, nebo levou ruku.

Preference jedné ruky se definitivně vyvine většinou kolem 4 let, ale není výjimkou, že se na levorukost přijde, až když je dítěti 8 let. Po osmém roce života by už dominance jedné ruky měla být stabilní.

Testy laterality

Skutečné a věrohodné testy laterality by měl vždy provádět odborník. Takové testy trvají i několik hodin a stanovují dominanci všech orgánů, nejen ruky. Může se tak přijít právě na zkříženou lateralitu, která může dítěti při školní výuce způsobit řadu problémů.

Hlavní věc, kterou může rodič udělat, je dítě pozorovat. Kterou rukou hází míč? Kterou rukou si bere lžíci, tužku, pastelku? Kterou nohou se odráží, když jede na koloběžce nebo chce vyskočit? Kterou nohu strčí první do nohavice a kterou ruku do rukávu, když se obléká? I kdybychom však odpověděli na všechny tyto otázky stejně, stoprocentní jistotu mít nebudeme.

Existují také dva neškodné rychlotesty, kterými nic nezkazíme ani u dětí ani u dospělých a které nám mohou o dominanci rukou leccos napovědět.

 1. Zatleskejte rukama, jako když tleskáte delší dobu v divadle – dominantní bývá ta ruka, která se hýbe a tleská do dlaně druhé ruky.
 2. Sepněte ruce s propletenými prsty – palec, který zůstane navrchu, patří k dominantní ruce.

Samozřejmě ani tyto testy nelze brát jako stoprocentní. Pokud si myslíte, že je vaše dítě levák, a chcete mít jistotu, zajděte do specializované poradny, kde vám odborníci test laterality zprostředkují.

Máte doma leváka? patří do témat
 • Jsem levak Alča 14.10.2012 23:08:34

  a neni to zadny problem. V zivote jsem s nicim nemela problemy. Mozna driv to byl problem, kdyz se k preziti pouzival ten zmineny luk a byl vyroben pro pravaky, ale to uz je davno :) Kazdopadne zkusila jsem ty testy a podle nich jsem trochu i pravak, tak nevim, mozna tu levou pouzivam pouze u psani ci krajeni ostrym nozem. Ale lzici ci vidlicku mam taky v leve a take nechapu, proc pravaci maji vidlicku taky v leve :)

 • Máte doma leváka ilona 09.10.2012 10:37:32

  ahoj,já jsem taky levačka a moje mamka byla taky.Moc mě zajímalo jak dalece je leváctví dědičné.Mám 3 děti a když jsem byla poprvé těhotná,slyšela jsem v rozhlase reportáž o zjíštění levorukosti.Podle starých číňanů se do 24 hodin po porodu dá lehce rozeznat.Když leží miminko na zádech a srovnáte mu hlavičku,tak na kterou stranu ji otočí, tak tu preferuje.Otestovala jsem všechny děti -a je to tak.Všichni jsou praváci.Ještě bych ráda věděla,jak jsou ostaní na tom s různýma činostma.Všechno dělám levou rukou,kromě pletení,klikání myší na PC a pak jím příborem jako pravák.Nepochopím proč pravácí nesou jídlo na lžici pravou rukou a na vidličce levou.To je vše .Tak zatím Ilona

  • Re: Máte doma leváka Jiří 14.10.2012 19:56:42

   Ilono. Asi to bude tím, že k vidličce patří i nůž. A to je nebezpečnější nástroj, proti vidličce. Takže nutně musí být v té šikovnější ruce.
   Sám jsem levák. Začal jsem chodit do školy snad ještě ve středověku, když mi přivazovali levou ruku k tělu, abych s ní nemohl psát, nebo malovat. No užil jsem si.

  • Re: Máte doma leváka lenka 11.10.2012 14:08:38

   Dobrý den,u nás se levorukost asi dědí,moje mamka je levačka já jsem levačka a moje dcera (6let) je také levačka.Mám ještě syna (2roky) a ten preferuje pravou ručičku.

 • Renata 13.10.2012 19:25:41

  Dobrý den, mám 6ti letého vnuka, jasný levák, pravou mu nejde takřka nic, lžící v pravé by si ublížil. Pouze na počítači je nedostižný. Pravou rukou bravurně ovládá myš, levou klávesnici - a nikdo mu nestačí.

 • Jarda 11.10.2012 11:34:06

  Od mala jsem byl čistý levák, pokud jde o ruku. Zkoušeli mně přecvičovat, ale nešlo to. Jinak mám ale vůdčí pravé oko, pravé ucho, i pravou nohu. Takže levák jsem jen na ruku.

 • Máte doma leváka Irča 26.09.2012 22:25:05

  Díky moc za článek:o)

  • Re: Máte doma leváka Nina 10.10.2012 15:56:32

   Dobrý den,

   moc by mě zajímalo, jestli se tyhle testy provádí i u dospělých. Jako malou mě přeučovali, takže dominantní je právě pravá ruka. Ale občas jak se říká 'ujedu'. Takže držím příbor opačně, při mytí nádobí pravidelně utopím hodinky atd. Ty dva testy na konci članku mi moc nepomůžou, protože podle prvniho jsme pravák, podle druhého levák. Vzhledem k tomu, že s přibývajícím věkem se občas nemůžu rozhodnout a občas nastávají komické situace, bych ráda v tom udělal pořádek.

 • Cornero 10.10.2012 15:34:38

  A co je na levorukosti tak divnyho nebo spatnyho ze by s tim mely byt problemy nebo dokonce ze by meli byt preucovani? Ja nevim ja to beru jako u sportu. Nekdo do mice kope pravou nekdo levou a co? Proc by nekomu melo vadit ze pisu levou?

 • Yoho 09.10.2012 11:57:03

  Dobrý den, můj syn má 7,5 roku a je leváko-právák. Má kříženou lateralitu a je to občas legrace. Lžíce v pravé ruce, můž v levé ruce, vidička v právé ruce, na koloběžce se odráží pravou nohou, míčky hází levou rukou, tenisovou raketu drží v pravé ruce.... Odklad pro školní docházku jsem mu nedávali, učitele jsme upozornili na stav věci ... a žijeme si spokojeně. Chce to mít nadhled a "netlačit na pilu". Hezký den.

 • Máte doma leváka Anna 28.09.2012 21:41:53

  Dobrý den,já sama jsem levačka a ve škole jsem byla poškole,učitelovi vadilo že píši levou a přecvičoval na pravou ruku,bylo to kruté mám ještě dnes špatné vzpomínky.Naučila jsem se psát pravou ale jen psát vše ostatní dělám levou a to už 62let.Mám 9letého vnuka který je té levák,jinak mám 4vnoučata,ostatní jsou praváci.S pozdravem p.Kalinová

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku