Kde iPad pomáhá

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Poslední dobou zažívají na poli technologií boom tablety, zejména pak iPady, jejichž praktické vlastnosti oceňují nejen vášniví čtenáři, náruživé kuchařky, lékaři, ale například také speciální pedagogové a komunita lidí kolem dětí se speciálními potřebami. Toto zařízení je pro ně nejen po všech stránkách přístupné, ale poskytuje jim vzdělání, terapii a také zábavu.

Speciálními potřebami dětí je myšleno zejména jejich zdravotní znevýhodnění či postižení (tělesné, sluchové, autismus, vady řeči, downův syndrom a další), se kterým se narodily nebo které nabyly v průběhu života. V důsledku toho tyto děti potřebují odlišný přístup, a to nejen od svých učitelů. Ti při výuce užívají nejrůznějších pomůcek, a tablety jsou právě jednou z nich.

Čím jsou iPady lepší než běžné PC?

Jsou to zejména vlastnosti tabletů, jako je přenositelnost, přizpůsobivost nadstandardním požadavkům uživatele (zvětšení velikosti písma, předčítání vět nahlas atd.), nízká cena, způsob nákupu a rozmanitost aplikací.

Velkou předností je zřetelné propojení příčiny s důsledkem, kdy obrázek splývá s přímou funkčností: stačí se dotknout obrázku a něco se děje. Kulička se rozjíždí, balónky se nafouknou a kočka mňouká.

Pedagog, rodič či žák se již nemusí přizpůsobovat technické náročnosti a těžkopádnosti běžných počítačů, nemusí dlouho instalovat náročný a drahý software. Naopak iPad vychází vstříc svému uživateli a přizpůsobuje se mu na základě toho, co uživatel potřebuje.

Aplikace je jádrem iPadů

Aplikace vytváří obsah těchto zařízení. Do iPadu mohou rodiče či pedagogové pořídit aplikace různého zaměření, a to s ohledem na potřeby dítěte. Například aplikace zaměřené na:

 • učení nových slov prostřednictvím asociací - k jednotlivým slovům jsou přiřazovány jejich zvuky a významy
 • rozvoj čtení a vyslovování - skvělý nástroj pro předškoláky a děti se speciálními potřebami
 • na podporu a trénink logického myšlení
 • na alternativní a augmentativní komunikaci, v případech, kdy dítě nedokáže vyjádřit svá přání a potřeby, může své věty sestavit z obrázků, které jsou pak nahlas předčítány
 • rozvoj grafomotoriky - obkreslování tvarů prstem
 • relaxaci

Výčet aplikací bych mohla rozšiřovat dále, lidských potřeb je hodně, stejně tak oblastí, ve kterých děti mohou rozvíjet své dovednosti, vzdělávat se a užít si zábavu.

Všechno má své nevýhody

Nesporná výhoda velkého výběru aplikací má však i svá slabá místa.

Může uvádět ve zmatek rodiče a nezkušené pedagogy při výběru kvalitní a potřebné aplikace. Proto je dobré před zakoupením aplikace vyzkoušet si ji v její zkušební verzi (tzv. lite verze). Nelze nezmínit, že na tomto poli v českém prostředí sehrává nesmírně důležitou roli komunita lidí I-sen, která spojuje lidi používající iPad v souvislosti se speciálními potřebami dětí.

Poskytují školení, doporučení a návody k jednotlivým aplikacím. Je dobré si uvědomit, že iPad není přinosem sám o sobě, je to jen nástroj, který svůj účel v této oblasti dokáže naplnit pouze v případě, že je používán správným způsobem.

Neexistuje aplikace, která by mohla nahradit reálné zážitky. Ač se může dítě prostřednictvím iPadu naučit řadu důležitých věcí, nikdy tím nemohou být nahrazeny opravdové zkušenosti a prožitky z prostých věcí kolem nás.

Kde iPad pomáhá patří do témat
 • J.Peňaška 05.02.2013 04:36:17

  A zase ta komerce hnusná! Proč proboha zrovna IPAD? Copak si mohou běžní rodiče dovolit pro svoje děti pořizovat takovou předraženou blbost a ještě se pak strachovat, že se to rozbije, kvůli jednoduché aplikaci pro děti, která vám na rozdíl od nějakých náročných 3D her poběží prakticky na čemkoliv? V době, kdy velice slušný tablet s Androidem, který používají běžně i profesionálové, stojí 1500 až 2500 tisíce korun? A pokud máte pocit, že příslušná výuková aplikace pro Android neexistuje v takové podobě jako pro IPAD, pošlete mi popis, napíšu vám ji zdarma a ještě lepší. Programováním pro Android se živím a výukové aplikace pro postižené děti jsem psával už na Windows mobile a PALM OS v době, kdy ještě žádný IPHONE ani IPAD neexistoval a mojí nevlastní dyslektické dceři velice pomohly, aniž by to stálo desetitisíce.

  • Re: Zuzana 10.01.2014 17:38:42

   Dobrý den, marně sháním pro svoji 5 letou dcerku s dětskou mozkovou obrnou a se zrakovým postižením aplikaci pro android 4.1.1. Dítě nemluví , ale má vysoké IQ. Máme problém s komunikací. Když jí ukážeme věci, vybere si z nich, co by ráda, ale neumí to říci. Potřebuji program, který by i na levnějším tabletu ukazoval větší obrázky, nebo písmena, pomocí čeho bychom ji mohli učit a rozvíjet společnou komunikaci. Na apple prostředky nemáme, respektive máme, ale je to tak předražené, že opravdu pro dítě, které si neuvědomuje jeho hodnotu, může ho hodit o zem a podobně... se mi to zdá fakt přehnané. To ji raději nakoupím jiné speciální pomůcky. Můžete mi , prosím, poradit, jak takovou aplikaci získat? Děkuji. gramofon1@seznam.cz

   • Re: Re: Eva Šrámková 06.02.2014 00:17:40

    Zuzano, o příspěvek na iPad můžete požádat některou nadaci, např. Život dětem, Nadace Naše dítě nebo Světluška, které na iPady přispívají. IPad používám se svou postiženou dcerkou již tři roky, výhodou je mnoho aplikací, které se dají přizpůsobit pro českého uživatele. Z aplikací pro alternativní komunikaci je skvělá GoTalk Now, která má české uživatelské prostředí:
    https://itunes.apple.com/cz/app/gotalk-now/id454176457?mt=8

  • Re: Jan Zajíček 08.02.2013 13:46:02

   Můžete prosím poslat nějaké typy na programy pro děti s mentálním postižením na platformě Android? Nebo pokud můžete vytvořit něco jako toto:
   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.voice4uaac.android.voice4u
   Děkuji moc za odpověď.

  • Re: Jiří Ibl 06.02.2013 10:32:57

   Ještě k ceně. To je relativní: podívejte se na ceny jednoúčelových kompenzačních pomůcek pro děti. AAC tabulky stojí 15000+ a umí to v podstatě kulové.

   Navíc na iPad se snadno shánějí granty a příspěvky z nadací i státní sféry.

   • Re: Re: J.Peňaška 07.02.2013 09:02:18

    No a o tom to právě je - o prachách... Nejde ve skutečnosti kolikrát jen o to pomoct dětem, ale jak si zase můžou ti, kdo se k tomu přifaří, namazat kapsu. Na tablet za 1500 žádnej grant není potřeba a aplikaci vám napíše každej šikovnej student, jenže to by v tom holt nebyly ty prachy a tím pádem by to nezajímalo ty, kteří se kolem toho ochomítají kvůli nim a proto by to krachlo. Jo jo - to se mi na České republice líbí. No možná by to holt chtělo víc hledat a víc se snažit sami, aby se zase nelily prachy do těch, co to nepotřebujou a zbylo víc na ty nemocný děti atd, že?

  • Re: Jiří Ibl 06.02.2013 10:30:06

   Nemyslím si, že zrovna Android je menší komerce :-)

   Samozřejmě existuje řada aplikací i pro Android i Windows 8. Potíž je v tom, že se iPady ujaly v téhle oblasti jako standard. V ČR to zatím vypadá úplně stejně a není to žádná marketingová masáž, iPad asi má něco, co rodiče, odborníci a pedagogové oceňují. Nejspíš to, že zázemí informací v angličtině je už teď obrovské a snadno dohledatelné a v ČR se to vyvíjí stejně.

   Jestli v téhle oblasti věříte Androidu, tak začít tím zázemím je správná cesta.

 • Barbora V. 23.03.2013 23:47:27

  Dobrý den! Právě s manželem váháme přesně nad tímto problém. Ze speciální mateřské školy, ve které pracuji, když nejsem na mateřské dovolené - jako právě teď, znám jen tablety iPad. MŠ je získala díky grantu. Mají opravdu výborné hry využitelné pro logopedii, autisty, děti s poruchami učení. Náš šestiletý syn také vypadá, že to se čtením a psaním nebude zrovna jednoduché, proto jsme se rozhodli mu tablet pořídit. Proto se teď snažíme zjistit, jestli hry podobného typu (abeceda, hláska na začátku, na konci slova, třídění obrázků do skupin apod.) seženeme i do tabletu Samsung. Cena je opravdu nesrovnatelná. Nejsme zrovna technické typy, ale co je potřeba jsme se vždycky naučili. Moc děkujeme za jakoukoliv odpověď, pomůžete nám v rozhodování. Barbora

 • Hanka 05.02.2013 08:40:09

  Dobrý den, mohla byste říct něco bližšího k aplikacím. Myslím tím především, kde se da tato speciální aplikace zakoupit?

  • Re: Veronika Iblová 06.02.2013 10:16:57

   Dobrý den, aplikace se dají zakoupit na AppStoru. Což je taktéž aplikace, která má funkci obchodu a je ve všech iOS zařizení, tedy i v iPadu.


Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku