Jak vybrat kroužek pro dítě

Většina rodičů chce, aby jeho děti dělaly, co je baví, rozvíjely svůj talent a schopnosti a také aby se nenudily a jejich volný čas nevyplňovala jenom prázdnota, případně bezcílné poflakování s kamarády. V dnešní době je na výběr velké množství zájmových kroužků. Jak ale vybrat ten správný?

Zájmové kroužky bychom neměli brát jako lepší družinu nebo náhražku hlídání dítěte v době, kdy pracujeme. Kroužek by měl rozvíjet nadání dítěte, přirozenou a zábavnou formou ho učit nové věci a především by se na něm dítě nemělo nudit.

Výběr kroužku podle zájmů a nadání

Někdy je volba kroužku jednoduchá – když dítě projevuje od útlého věku nějaké nadání. Běžnější ovšem je, že dítě nemá nijak vyhraněné zájmy. Pokud už je větší, mohou rodiče nechat svého potomka vybrat si zájmovou činnost, o níž si myslí, že by ho mohla bavit. Jestliže vybírá kroužek jenom podle svých spolužáků, pak je potřeba trochu zasáhnout a spolu s ním probrat a zhodnotit, co mu půjde a bude ho bavit i bez ohledu na kamarády.

Pokud se ani po uvážení volba nezdaří, návštěva kroužku se dá vždy přerušit a většinou je možné vybrat si nový kroužek i v průběhu školního roku, respektive od druhého pololetí.

Jsou rodiče, kteří by svému dítěti nejraději vyplnili každou volnou minutu nějakou činností, jenom aby nemělo čas na hlouposti. Dítě však potřebuje mít čas pro sebe, pro svůj oddech, čas na hru, kamarády a také na přípravu do školy. Což se při dvou kroužcích denně nebo pěti týdně opravdu nedá zvládnout.

Při výběru myslete na čas i peníze

Když zvolíte kroužek, ke kterému stačí pouze zájem  dítěte, máte to jednoduché, ale některé zájmové činnosti vyžadují dosti značnou investici časovou i finanční.

To se týká především hudební školy. I když na kroužek chodí dítě jednou týdně, minimálně třikrát týdně musí na hudební nástroj cvičit doma. Kromě investice do hudebního nástroje je dobré zvážit také možnosti časové, aby kvůli hudebnímu vzdělání dítě nezanedbávalo učení.

Podobně náročné na čas i finance jsou také sportovní kroužky. Hodně peněz stojí u většiny sportů pořízení základní výbavy či výstroje a její poměrně časté obměňování. U sportů je třeba opět velmi pečlivě promyslet časové možnosti, ale také schopnosti dítěte absolvovat třeba pětkrát týdně trénink.

Když dítě kroužek odmítá

Může se ale stát, že dítě odmítá navštěvovat jakýkoli kroužek. Pak je důležité, jestli má nějaké zájmy, jestli si doma čte, maluje, sportuje nebo něco tvoří, nebo jestli většinu času tráví u počítače či televize. V případě druhé varianty zkuste zjistit, jak tráví čas jeho kamarádi a zkuste své dítě nenápadně nasměrovat. Rozhodně však není dobré ho do něčeho tlačit.

Pokud váš potomek už nějakou dobu kroužek navštěvuje a přijde za vámi s tím, že už ho to nebaví, opět ho do ničeho nenuťte. Pokuste se zjistit příčinu této změny, v klidu s ním všechno proberte a zkuste ho přesvědčit, ať vydrží alespoň do konce roku či pololetí.

Jak vybrat kroužek pro dítě patří do témat
  • jitka 30.01.2017 14:38:19

    Většinou si děti dokážouříct, co by chtěly zkusit aco vím, tak je dostkroužků, kde můžu přijítdítě na první hodinu a pakse teprve rozhodne, jestli hočinnost baví nebo ne. Dcerahezky zpívá, má hudebnísluch, tak jsme ji dali dozušky na klavír a je mocšikovná. Končí teď druhoutřídu, takže má jen jedenkroužek, ale chtěla byzkusit i tancování, takuvidíme, jak to budezvládat. Je šikovná i najazyky, zatím máangličtinu. I proto jsem jíobjednala kurzhttp://anglictina-bez-biflovani.cz/anglictina-pro-deti, naprocvičování a je to zasejiný styl výuky než veškole. Navíc jsou lekcenamluvené rodilýmimluvčími. Jinak co se týčesportu, tak třeba tady vbrně byl den, kdy si dětimohli vyzkoušet různésporty a setkat se s jinýmidětmi, které daný sportprovozují, ale nedokážu sivzpomenout, jak se ta akcejmenovala. A ještě víc otéhle službě, ale tuvyzkoušenou nemámhttp://www.sportanalytik.cz/.Syn hraje floorbal. Takydřív chodil na housle, aledost to flákal, nechtěl tamchodit, tak jsme ho nenutili.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku