Děti a mobilní telefon

Mobilní telefon má dnes stále více dětí a také jej vyžadují stále mladší děti. Co bychom měli jako rodičové vědět, než dítěti pořídíme první mobilní telefon?

Měli bychom se připravit na to, že jednoho dne za námi přijde potomek s otázkou, kdy bude mít svůj první mobil, že ve třídě ho mají už všechny děti. Nějakou dobu asi tomuto naléhání odoláme, ale nátlak ze strany dítěte může postupně narůstat. Záleží pak jenom na nás, zda a kdy mu mobilní telefon pořídíme.

Než ale dítěti svěříme jeho první mobilní telefon do ruky, měli bychom ho nejdříve seznámit se základním používáním a hlavně podmínkami. Dítě by mělo vědět, že mobilní telefon bude ze začátku používat pouze pro komunikaci s rodinnými příslušníky, případně s nejlepšími kamarády ze školy. Také by mělo dodržet zákaz používání telefonu ve škole. V prvních krůčcích ovládání telefonu bychom měli dětem pomoci.

Věková hranice pro pořízení mobilního telefonu neexistuje a je to opravdu na rozhodnutí rodičů. U každého dítěte je to zcela individuální. Záleží na mnoha faktorech a to třeba, v jakém prostředí se dítě pohybuje, zda si částečně uvědomuje hodnotu peněz atd.

Pokud děti chodí samy ze školy, nebo navíc navštěvují různé zájmové kroužky, po kterých se třeba zastaví u kamarádů, je asi dobré dítěti mobilní telefon pořídit i pro náš klid. Nám rodičům se určitě uleví, budeme mít lepší přehled, kde se právě dítě pohybuje, nebudeme muset mít zbytečné obavy, když nedorazí domů v domluvenou hodinu.

Zásady bezpečné komunikace

Měli bychom poučit potomka o ochraně osobních údajů a zároveň mu vysvětlit, že své telefonní číslo by neměl dávat nikomu cizímu.

Měli bychom kontrolovat výpisy z účtů. I když naše dítě ví, že nemá volat ani posílat SMS na takzvaná prémiová čísla nebo se připojovat k internetu, kontrola rodičů je důležitá, abychom nebyli zaskočeni vysokým účtem.

Pro usnadnění této kontroly je dobré objednat si u operátora tarif, který je vhodný pro děti. Je to třeba služba, kdy se dá volat na určitý počet čísel zdarma. Je to asi ideální tarif, jelikož bude dítě volat dle libosti na určená čísla. Tedy rodině a kamarádům. Nebo se dá na telefonu nastavit limit, kolik může potomek maximálně provolat.

Existují i speciální služby, jako jsou dětské zámky znemožňující například mobilní připojení k internetovým stránkám s nebezpečným nebo nevhodným obsahem.

Jako rodičové bychom si měli uvědomit, že dětem nekupujeme mobilní telefon kvůli tomu, aby se před spolužáky vytahoval, ale pro jeho bezpečnost a náš klid. Podle toho bychom měli vybírat model telefonu, nikoli podle požadavků našich dětí, které jsou ovlivněné svým okolím.

 

Již jste pořizovali svému dítěti jeho první mobilní telefon? Napište nám své zkušenosti, jak to u vás probíhalo.

Děti a mobilní telefon patří do témat
 • kelly 28.09.2012 16:55:08

  ja tatovi provolala 30 mesicne, jen proto, ze nejmenovany operator mi neaktivoval sluzbu po 3. minute zdarma, i kdyz jsem si ji objednala... a prvni telefon sem dostala v paty tride, jeste ke vsemu uz pouzitej, zadna novinka - sony s menu v aj a s vytahovaci antenou ( kdyz byla vytazena, meril 30 cm, nekecam :-D ), ale v tom veku mi to bohate stacilo, byla sem u nas ve tride jedna zmala, tze i tak sem byla za frajerku :-D

 • Laura 27.02.2012 14:03:41

  Já sama měla svůj první mobil ve třetí třídě (a to takovou tu starou velkou Nokii :D) a to jen kvůi tomu, že se mamka vracela po mateřské s mým bráškou do práce. Vždy, když jsem dorazila domů, jsem ji musela prozvonit. Teď už jí naštěstí tímto způsobem nevolám, jelikož se na mě a na manžela usmálo štěstí a na mateřské jsem teď s dcerkou já. Jsem zvědavá, kdy bude vyžadovat telefon ona. Zatím ještě ani nemluví, tak snad jí to nechytne hned během prvních pár roků života :D
  Jinak si myslím, že ideální doba na 1. telefon je tak kolem té třetí třídy.. Dítě si už uvědomuje váhu peněz a pokud nepochází z nějaké extra bohaté rodiny, tak za něj bude opravdu vděčný :)

 • pet711 24.02.2012 23:46:38

  článek o tom, jak by měldneska vypadat telefon prodítěhttp://android.6noci.cz/telefon-dite-smartphone-co-jineho

 • ---- 10.02.2012 18:04:30

  moje dítě provolalo 30 tis. týdně byla to hrůza

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku