Co by mělo zvládat dítě před nástupem do mateřské školky

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Již za měsíc čeká spoustu malých dětí první návštěva školky. I když je tato změna pro dítě velkým krokem, často to mnohem hůř vnímají rodiče, kteří mají obavy, jak se dítě zvládne adaptovat v novém prostředí, obklopeno cizími lidmi, jak se začne stavět k dosud neznámým povinnostem a především jak zvládne odloučení od rodičů.

V tomto okamžiku jste nejspíš vy sama mnohem nejistější než vaše dítě. Nezapomínejte proto, že dítě vaše pocity vycítí a chcete-li ho ušetřit zbytečného strachu z neznáma a nepříjemné nervozity, zbavte se nejprve vy sama těchto pocitů.

Nutné odloučení

Připravujte už nyní své dítě na blížící se nástup do školky. Povídejte mu o školce, ujistěte ho, že se nemá čeho bát, naopak, že se může těšit na děti, hodné paní učitelky, hračky a hry, ale připomeňte mu i to, že si tam bude hrát bez vás, tak jako ostatní děti.

Ze začátku můžete nechávat dítě ve školce pouze na dopoledne, nebo jenom na pár hodin denně či pár dnů v týdnu.

Pokud je dítě hodně plačtivé a nedovolí vám hned odejít, zůstaňte s ním, nějakou dobu ve školce. Další den můžete zkusit po chvíli odejít, ale ujistěte dítě, že se pro ně vrátíte. Určitě neutíkejte ve chvíli, kdy se samo zabaví a na chvíli vás pustí z dohledu. Svůj odchod dítěti vysvětlete, neodcházejte narychlo, tajně ani ve vzteku, že vás dítě nechce pochopit.

Jiná situace je samozřejmě v případě, kdy spěcháte do práce. I tehdy se však snažte dítě vlídně připravit na nutnost odloučení a nepředávat je do péče cizí osoby příliš rychle, stroze a nekompromisně. Dítě překoná strach z odloučení jen pocitem jistoty a vědomím, že se vrátíte vždy ve stejnou dobu, jak jste slíbila, tudíž se na vás může spolehnout.

Důležité je také projevovat zájem o dění ve školce a povídat si po příchodu domů o všem, co vám chce dítě vyprávět, s čím se svěřuje nebo chlubí.

Vedení k samostatnosti

Už nyní veďte dítě k samostatnosti např. při jídle a oblékání, k pravidelnosti hygienických návyků apod. Dítě se učí napodobováním, proto mu v těchto věcech musíte jít příkladem a mít trpělivost s opakováním předvádění každodenně prováděných činností.

Učte dítě formou zábavy, naučí se tak snáze chápat význam svých povinností. Vyhne se také nepříjemným pocitům ze zjištění, že je jedním z mála ve školce, kdo si neumí sám čistit zuby, obout boty nebo dojít na záchod. Samostatné dítě by se také nemělo bát pozdravit, poděkovat a říci své jméno a příjmení.

Obecné požadavky mateřských škol

 • Samostatnost v oblasti hygieny – používání toalety a toal. papíru, mytí rukou s použitím mýdla a ručníku, samostatné čištění zubů
 • Ukázněnost při jídle, neodbíhání od stolu, schopnost najíst se sám lžící a pít ze skleničky a hrnečku
 • Znát své jméno a příjmení, představit se na požádání a umět si říci, co chce nebo potřebuje
 • Spolupracovat při svlékání, oblékání a obouvání, učit se ukládat věci na své místo a poznávat své věci
 • Používat kapesník
 • Ujít bez potíží kratší vzdálenosti při procházkách venku

Konkrétní požadavky mohou být v různých mateřských školách odlišné, vedení školy by vás o nich mělo včas informovat.

Co by mělo zvládat dítě před nástupem do mateřské školky patří do témat
 • Ella 24.08.2015 21:30:51

  Tak my jsme se na to připravili velmi "jednoduše" :) Postupně jsme učili veroniku samostatnosti, ale stále tam byla máma a táta, který z dálky dohlíželi. Naučili jsme malou Veroniku i to, že se střídáme, takže nepotřebovala nonstop mámu. Před téměř 2 měsíci jsme ji dali do školky Happy Panda v Brně, kde je technika minessori + angličtina. Chci, aby se moje dítě nebálo jako já. První den byl pro mě horší než pro malou Veroniku. Ta se s radostí rozběhla za novými dětmi, i když pak ještě přiběhla říct, že mě miluje a jestli se nebudu zlobit, že tam vidí Lucku :) což je sousedka z vedlejšího vchodu. Jasně, že jsem ji nechala a odešla se slzami, teď jsem si už zvykla a i Veronika. Pohádky však čtu pořád já :D

 • zuby JaKr 04.08.2013 10:39:08

  Když jsem vedl poprvé syna r.89 do školky a trval na tom,že si musí čistit zuby.... To byl PROBLÉM.......

 • ICHT Ve.Mo. 03.08.2013 22:48:40

  Trivium


Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku