Co by mělo zvládat dítě před nástupem do mateřské školky

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Již za měsíc čeká spoustu malých dětí první návštěva školky. I když je tato změna pro dítě velkým krokem, často to mnohem hůř vnímají rodiče, kteří mají obavy, jak se dítě zvládne adaptovat v novém prostředí, obklopeno cizími lidmi, jak se začne stavět k dosud neznámým povinnostem a především jak zvládne odloučení od rodičů.

V tomto okamžiku jste nejspíš vy sama mnohem nejistější než vaše dítě. Nezapomínejte proto, že dítě vaše pocity vycítí a chcete-li ho ušetřit zbytečného strachu z neznáma a nepříjemné nervozity, zbavte se nejprve vy sama těchto pocitů.

Nutné odloučení

Připravujte už nyní své dítě na blížící se nástup do školky. Povídejte mu o školce, ujistěte ho, že se nemá čeho bát, naopak, že se může těšit na děti, hodné paní učitelky, hračky a hry, ale připomeňte mu i to, že si tam bude hrát bez vás, tak jako ostatní děti.

Ze začátku můžete nechávat dítě ve školce pouze na dopoledne, nebo jenom na pár hodin denně či pár dnů v týdnu.

Pokud je dítě hodně plačtivé a nedovolí vám hned odejít, zůstaňte s ním, nějakou dobu ve školce. Další den můžete zkusit po chvíli odejít, ale ujistěte dítě, že se pro ně vrátíte. Určitě neutíkejte ve chvíli, kdy se samo zabaví a na chvíli vás pustí z dohledu. Svůj odchod dítěti vysvětlete, neodcházejte narychlo, tajně ani ve vzteku, že vás dítě nechce pochopit.

Jiná situace je samozřejmě v případě, kdy spěcháte do práce. I tehdy se však snažte dítě vlídně připravit na nutnost odloučení a nepředávat je do péče cizí osoby příliš rychle, stroze a nekompromisně. Dítě překoná strach z odloučení jen pocitem jistoty a vědomím, že se vrátíte vždy ve stejnou dobu, jak jste slíbila, tudíž se na vás může spolehnout.

Důležité je také projevovat zájem o dění ve školce a povídat si po příchodu domů o všem, co vám chce dítě vyprávět, s čím se svěřuje nebo chlubí.

Vedení k samostatnosti

Už nyní veďte dítě k samostatnosti např. při jídle a oblékání, k pravidelnosti hygienických návyků apod. Dítě se učí napodobováním, proto mu v těchto věcech musíte jít příkladem a mít trpělivost s opakováním předvádění každodenně prováděných činností.

Učte dítě formou zábavy, naučí se tak snáze chápat význam svých povinností. Vyhne se také nepříjemným pocitům ze zjištění, že je jedním z mála ve školce, kdo si neumí sám čistit zuby, obout boty nebo dojít na záchod. Samostatné dítě by se také nemělo bát pozdravit, poděkovat a říci své jméno a příjmení.

Obecné požadavky mateřských škol

 • Samostatnost v oblasti hygieny – používání toalety a toal. papíru, mytí rukou s použitím mýdla a ručníku, samostatné čištění zubů
 • Ukázněnost při jídle, neodbíhání od stolu, schopnost najíst se sám lžící a pít ze skleničky a hrnečku
 • Znát své jméno a příjmení, představit se na požádání a umět si říci, co chce nebo potřebuje
 • Spolupracovat při svlékání, oblékání a obouvání, učit se ukládat věci na své místo a poznávat své věci
 • Používat kapesník
 • Ujít bez potíží kratší vzdálenosti při procházkách venku

Konkrétní požadavky mohou být v různých mateřských školách odlišné, vedení školy by vás o nich mělo včas informovat.

Co by mělo zvládat dítě před nástupem do mateřské školky patří do témat
 • Ella 24.08.2015 21:30:51

  Tak my jsme se na to připravili velmi "jednoduše" :) Postupně jsme učili veroniku samostatnosti, ale stále tam byla máma a táta, který z dálky dohlíželi. Naučili jsme malou Veroniku i to, že se střídáme, takže nepotřebovala nonstop mámu. Před téměř 2 měsíci jsme ji dali do školky Happy Panda v Brně, kde je technika minessori + angličtina. Chci, aby se moje dítě nebálo jako já. První den byl pro mě horší než pro malou Veroniku. Ta se s radostí rozběhla za novými dětmi, i když pak ještě přiběhla říct, že mě miluje a jestli se nebudu zlobit, že tam vidí Lucku :) což je sousedka z vedlejšího vchodu. Jasně, že jsem ji nechala a odešla se slzami, teď jsem si už zvykla a i Veronika. Pohádky však čtu pořád já :D

 • zuby JaKr 04.08.2013 10:39:08

  Když jsem vedl poprvé syna r.89 do školky a trval na tom,že si musí čistit zuby.... To byl PROBLÉM.......

 • ICHT Ve.Mo. 03.08.2013 22:48:40

  Trivium


Školák a předškolák patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Školák a předškolák

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku